História obce
Najstaršia zmienka sa vyskytuje v listine uhorského kráľa Bela IV. z 15.júna 1258. Uvádza sa v nej, že kráľ daroval bratom Geubulinovi a Termanovi 4 poplužia zo zeme zvanej Nadosth (Trsťany), ktoré kedysi dal do vlastníctva slovanským hosťom. Pri vytýčení chotára tejto zeme, na ktorej vznikli neskôr Bugľovce, sa spomínajú aj Domaňovce ako obec (villa Daman). Z listiny je zrejmé, že chotár domaňovský už bol v tom čase vytýčený, keďže sa pri metácii uvádajú dva hraničné kamene oddeľujúce chotár Domaňoviec a Trsťan.
Osobnosti obce:
Andrej Kučma
(1.10.1800 Domaňovce – 12.7.1880 Spišské Podhradie-Kapitula), básnik a kronikár.
Z jeho rukopisov sa zachovali Pašie, napísané v bernolákovčine a tlačou vydané hlavné dielo Brevis horrnedae rusticanae in terris Scepusiensis..., Latinská časomerná poéma o priebehu a príčinách východoslovenského roľníckeho povstania na Spiši 1831. V Levoči 1839 získal najvyššie vyznamenanie Rytiersky kríž za ošetrovanie chorých – neúnavná pomoc počas cholery.
Andrej Jozef Topoli (10.5.1913 Domaňovce – 16.4.1963 Jharsaguda-India), misionár SVD.
V roku 1934 ako jediný vybratý Slovák odchádza na vyššie teologické štúdiá do USA, do misijného domu Svätej Márie Panny do mesta Techny. Páter Andrej Topoli bol medzi prvými povojnovými misionármi SVD v Indore. Rodáci z Domaňoviec mu v roku 1995 vyhotovili pamätnú dosku, ktorú umiestnili na obecnom cintoríne, na dome smútku.
Mons. Štefan Kočiš (1892 – 1952), pápežský prelát. Národný a kultúrny dejateľ medzi americkými Slovákmi, hlavný jednateľ Spolku sv. Vojtecha v USA.
Bol jedným z vynikajúcich kňazov, ktorého meno a pôsobenie v Amerike tvorí významnú kapitolu dejín amerických Slovákov. Prvú svätú omšu slúžil 15. septembra 1918 vo farnosti sv. Trojice v Struthers, Ohio. Na jeho počesť bola odhalená pamätná tabuľa na Dome nádeje v Domaňovciach, v jeho rodnej obci.